podział szwajcarii

Znaleziony temat: podział szwajcarii

Podział Szwajcarii – poradnik dla podróżujących

Szwajcaria to kraj, który słynie z pięknych krajobrazów, zegarków, czekolady i serów. Jednakże, ma on także ciekawą historię i kulturę, a także skomplikowany podział administracyjny. W tym artykule postaramy się przybliżyć Państwu podział Szwajcarii oraz podstawowe informacje o poszczególnych regionach.

Podział administracyjny

Szwajcaria jest podzielona na 26 kantonów (niem. Kantone), które mają różne kompetencje i autonomię. Kantonami są: Aargau, Appenzell Ausserrhoden, Appenzell Innerrhoden, Basel-Landschaft, Basel-Stadt, Bern, Freiburg, Genewa, Glarus, Graubünden, Jura, Luzern, Neuchâtel, Nidwalden, Obwalden, St. Gallen, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, Thurgau, Ticino, Uri, Zug, Zürich oraz Valais i Vaud.

Każdy kanton ma swoją stolicę, a także swoje specyficzne cechy kulturowe i językowe. W Szwajcarii mówi się trzema językami urzędowymi: niemieckim, francuskim i włoskim. W kantonach Appenzell Ausserrhoden i Appenzell Innerrhoden używa się także dialektu szwajcarskiego niemieckiego.

Niemcy

Kantony niemieckojęzyczne to: Aargau, Basel-Landschaft, Basel-Stadt, Bern, Freiburg, Luzern, Nidwalden, Obwalden, St. Gallen, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, Thurgau, Uri, Zug i Zürich. W tych kantonach mówi się językiem niemieckim, ale należy pamiętać, że jest to niemiecki dialekt szwajcarski, który różni się od niemieckiego standardowego. W niektórych kantonach, jak np. w Zurychu, używa się także dialektu zurychskiego.

Francja

Kantony francuskojęzyczne to: Genewa, Jura, Neuchâtel, Valais i Vaud. W tych kantonach mówi się językiem francuskim, który jest standardowym językiem francuskim.

Włochy

Kanton włoskojęzyczny to Ticino. W tym kantonie mówi się językiem włoskim, który jest standardowym językiem włoskim.

Podsumowanie

Podział Szwajcarii na kantony jest skomplikowany, ale jednocześnie fascynujący. Każdy kanton ma swoje specyficzne cechy kulturowe i językowe, które warto poznać podczas podróży po tym kraju. Warto także pamiętać, że mówienie językiem niemieckim, francuskim czy włoskim nie zawsze oznacza, że będziemy zrozumiani w każdym kantonie. Dialekty szwajcarskie są bardzo różnorodne i warto zwrócić na nie uwagę podczas podróży po Szwajcarii.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: podział szwajcarii

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin Co to jest Urząd Miasta Szczecin? Urząd Miasta Szczecin to instytucja, która zajmuje się zarządzaniem miastem Szczecin. Jest to

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.