plus quam perfekt

Znaleziony temat: plus quam perfekt

Plusquamperfekt – odmiana czasu przeszłego w języku niemieckim

Plusquamperfekt to czas przeszły, który w języku niemieckim odnosi się do zdarzeń, które miały miejsce przed innym zdarzeniem w przeszłości. Jest to czas, który często sprawia trudności uczniom w nauce języka niemieckiego. W tym artykule przedstawimy podstawowe wytyczne dotyczące odmiany plusquamperfektu oraz przykłady jego zastosowania.

Odmiana czasu plusquamperfekt

Odmiana czasu plusquamperfekt wymaga od uczniów znajomości czasu imperfekt (czas przeszły prosty) oraz czasu haben lub sein w czasie imperfekt. Aby utworzyć plusquamperfekt, należy użyć czasownika posiłkowego (haben lub sein) w czasie imperfekt, a następnie dodać formę czasownika w czasie imperfekt. Oto przykłady:

– Ich hatte schon gegessen. (Ja już zjadłem.)
– Sie war nach Hause gegangen. (Ona poszła do domu.)

W przypadku czasowników nieregularnych, formy czasu imperfekt oraz czasu partizip II (czasownik w formie biernikowej) należy zapamiętać. Oto przykłady:

– Ich hatte das Buch gelesen. (Ja przeczytałem książkę.)
– Er hatte das Auto gekauft. (On kupił samochód.)

Zastosowanie plusquamperfektu

Plusquamperfekt jest używany, gdy chcemy opowiedzieć o zdarzeniach, które miały miejsce przed innym zdarzeniem w przeszłości. Może być również stosowany, gdy chcemy wyrazić przypuszczenie lub domniemanie o zdarzeniach, które miały miejsce przed innym zdarzeniem w przeszłości. Oto przykłady:

– Ich hatte schon gegessen, als er nach Hause kam. (Ja już zjadłem, gdy on przyszedł do domu.)
– Sie war nach Hause gegangen, bevor es dunkel wurde. (Ona poszła do domu, zanim zrobiło się ciemno.)
– Ich hatte gedacht, dass er kommen würde. (Myślałem, że on przyjdzie.)

Plusquamperfekt jest również używany w narracji, czyli opowiadaniu historii. W tym przypadku, plusquamperfekt jest stosowany, aby opowiedzieć o wydarzeniach, które miały miejsce przed innym zdarzeniem w przeszłości. Oto przykład:

– Ich hatte schon lange auf ihn gewartet, als er endlich ankam. (Czekałem na niego już długo, gdy w końcu przyjechał.)

Podsumowanie

Odmiana plusquamperfektu wymaga od uczniów znajomości czasu imperfekt oraz czasownika posiłkowego (haben lub sein) w czasie imperfekt. Plusquamperfekt jest używany, gdy chcemy opowiedzieć o zdarzeniach, które miały miejsce przed innym zdarzeniem w przeszłości lub gdy chcemy wyrazić przypuszczenie lub domniemanie o zdarzeniach, które miały miejsce przed innym zdarzeniem w przeszłości. Plusquamperfekt jest również stosowany w narracji, aby opowiedzieć o wydarzeniach, które miały miejsce przed innym zdarzeniem w przeszłości.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: plus quam perfekt

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin Co to jest Urząd Miasta Szczecin? Urząd Miasta Szczecin to instytucja, która zajmuje się zarządzaniem miastem Szczecin. Jest to

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.