passiv prateritum

Znaleziony temat: passiv prateritum

Passiv Präteritum – jak odmieniać czas bierny w języku niemieckim?

Język niemiecki jest jednym z najpopularniejszych języków obcych na świecie. W Polsce jest on bardzo popularny wśród uczniów i studentów, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności językowe i poszerzyć swoje horyzonty. Jednym z najważniejszych czasów w języku niemieckim jest Passiv Präteritum, czyli czas bierny w czasie przeszłym. W tym artykule przedstawimy, jak odmieniać czas bierny w języku niemieckim oraz jakie zasady gramatyczne należy przestrzegać.

Historia języka niemieckiego

Język niemiecki jest językiem germańskim, który powstał w Europie Środkowej. Pierwsze zapisy w języku niemieckim pochodzą z VIII wieku, a najważniejszymi dziełami literackimi są m.in. „Pieśń o Nibelungach” oraz „Luter-Bibel”. Współczesny język niemiecki jest językiem oficjalnym w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz w niektórych krajach Europy Wschodniej.

Odmiana czasu biernego w języku niemieckim

Czas bierny w języku niemieckim jest tworzony przez czasownik „werden” oraz przez czasownik w formie Partizip II. Oto przykłady odmiany czasu biernego w języku niemieckim:

– Ich wurde von meinem Chef gelobt. (Zostałem pochwalony przez mojego szefa.)
– Das Auto wurde gestohlen. (Samochód został skradziony.)

W czasie biernym w języku niemieckim rzeczownik, który jest przedmiotem zdania, staje się podmiotem zdania. W zdaniu występuje również dopełnienie agensowe, które wskazuje na osobę lub rzecz, która dokonała czynności.

Zasady gramatyczne czasu biernego w języku niemieckim

Podczas odmiany czasu biernego w języku niemieckim należy przestrzegać kilku zasad gramatycznych. Przede wszystkim należy pamiętać, że czasownik „werden” odmienia się tak samo jak czasownik „sein”. Oznacza to, że w czasie przeszłym odmienia się on według następujących form:

– ich wurde
– du wurdest
– er/sie/es wurde
– wir wurden
– ihr wurdet
– sie/Sie wurden

Kolejną ważną zasadą jest odmiana czasownika w formie Partizip II. W języku niemieckim formy te odmieniają się według rodzaju, liczby oraz przypadku. Oto przykłady odmiany czasownika w formie Partizip II:

– gelobt (czasownik „loben”)
– gestohlen (czasownik „stehlen”)
– geschrieben (czasownik „schreiben”)

Podsumowanie

Odmiana czasu biernego w języku niemieckim może wydawać się trudna, ale z odpowiednią edukacją i praktyką można nauczyć się jej bez większych problemów. Należy pamiętać o zasadach gramatycznych oraz o odmianie czasownika „werden” i czasownika w formie Partizip II. Warto również zapoznać się z historią języka niemieckiego oraz z jego zastosowaniem w dzisiejszym świecie.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: passiv prateritum

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin Co to jest Urząd Miasta Szczecin? Urząd Miasta Szczecin to instytucja, która zajmuje się zarządzaniem miastem Szczecin. Jest to

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.