imperfekt passiv

Znaleziony temat: imperfekt passiv

Imperfekt passiv w języku niemieckim – poradnik dla uczniów

Jeśli uczysz się języka niemieckiego, z pewnością już zetknąłeś się z czasem imperfekt. Jest to czas przeszły, który w języku niemieckim odmienia się w sposób charakterystyczny dla tego języka. W dzisiejszym artykule skupimy się na imperfekt passiv, czyli czasie przeszłym biernym, który jest bardzo ważny w niemieckiej gramatyce.

Imperfekt passiv – co to takiego?

Imperfekt passiv to czas przeszły bierny, który w języku niemieckim odmienia się w następujący sposób:

ich wurde gelobt
du wurdest gelobt
er/sie/es wurde gelobt
wir wurden gelobt
ihr wurdet gelobt
sie wurden gelobt

Jak widać, odmiana imperfektu passiv jest dość skomplikowana, ale z czasem na pewno ją opanujesz. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad.

Po pierwsze, czasownik posiada końcówkę -t w formie trzeciej osoby liczby pojedynczej oraz w formie trzeciej osoby liczby mnogiej. Po drugie, końcówka -en w formie pierwszej osoby liczby mnogiej jest zawsze taka sama, niezależnie od rodzaju czasownika. Po trzecie, w formie drugiej osoby liczby pojedynczej i mnogiej końcówka -st lub -t zależy od rodzaju czasownika.

Jak stosować imperfekt passiv?

Imperfekt passiv stosujemy wtedy, gdy chcemy opisać czynność, która została wykonana w przeszłości i która była wykonywana na nas lub na kogoś innego. Na przykład:

Ich wurde gestern von meinem Chef gelobt. (Wczoraj zostałem pochwalony przez mojego szefa.)

Wir wurden gestern von unseren Lehrern gelobt. (Wczoraj zostaliśmy pochwaleni przez naszych nauczycieli.)

Jak widać, imperfekt passiv jest bardzo ważnym czasem w języku niemieckim. Opanowanie jego odmiany i stosowania pozwoli Ci na swobodne porozumiewanie się w tym języku oraz na lepsze zrozumienie niemieckiej gramatyki.

Podsumowanie

Imperfekt passiv to czas przeszły bierny w języku niemieckim, który odmienia się w charakterystyczny sposób. Stosujemy go wtedy, gdy chcemy opisać czynność wykonaną w przeszłości na nas lub na kogoś innego. Opanowanie jego odmiany i stosowania pozwoli Ci na swobodne porozumiewanie się w języku niemieckim oraz na lepsze zrozumienie niemieckiej gramatyki.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: imperfekt passiv

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin Co to jest Urząd Miasta Szczecin? Urząd Miasta Szczecin to instytucja, która zajmuje się zarządzaniem miastem Szczecin. Jest to

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.