german prateritum

Znaleziony temat: german prateritum

Prateritum w języku niemieckim – jak odmieniać czas przeszły?

Prateritum to czas przeszły w języku niemieckim, który jest używany w mowie pisanego i formalnego języka mówionego. W przeciwieństwie do języka polskiego, gdzie czas przeszły jest odmieniany przez osoby, w języku niemieckim prateritum jest odmieniane przez czasowniki. Jak więc odmieniać czas przeszły w języku niemieckim?

Odmiana czasownika w prateritum zależy od rodzaju czasownika. W języku niemieckim wyróżniamy trzy rodzaje czasowników: słabe, silne i mieszane. Czasowniki słabe to te, które w czasie przeszłym tworzą końcówkę -te lub -ten. Czasowniki silne natomiast mają specjalne formy odmiany, a czasowniki mieszane łączą cechy obu rodzajów czasowników.

Przykłady odmiany czasowników słabych w prateritum:
– spielen (grać) – ich spielte, du spieltest, er/sie/es spielte, wir spielten, ihr spieltet, sie spielten
– arbeiten (pracować) – ich arbeitete, du arbeitetest, er/sie/es arbeitete, wir arbeiteten, ihr arbeitetet, sie arbeiteten

Przykłady odmiany czasowników silnych w prateritum:
– gehen (iść) – ich ging, du gingst, er/sie/es ging, wir gingen, ihr gingt, sie gingen
– essen (jeść) – ich aß, du aßt, er/sie/es aß, wir aßen, ihr aßt, sie aßen

Przykłady odmiany czasowników mieszanych w prateritum:
– bringen (przynosić) – ich brachte, du brachtest, er/sie/es brachte, wir brachten, ihr brachtet, sie brachten
– lesen (czytać) – ich las, du lasest, er/sie/es las, wir lasen, ihr lasst, sie lasen

Warto pamiętać, że niektóre czasowniki w prateritum mają nieregularne formy odmiany. Przykładem może być czasownik sein (być), którego odmiana w prateritum wygląda następująco:
– ich war, du warst, er/sie/es war, wir waren, ihr wart, sie waren

Podsumowując, odmiana czasowników w prateritum w języku niemieckim zależy od rodzaju czasownika. Warto zapamiętać formy odmiany czasowników słabych, silnych i mieszanych, a także nieregularne formy odmiany niektórych czasowników. Opanowanie prateritum jest ważne nie tylko w kontekście nauki języka niemieckiego, ale także w zrozumieniu historii i kultury Niemiec.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: german prateritum

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1 miesiąc temu

Jestem zafascynowany możliwościami, jakie oferuje sztuki i z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły., Ten profesjonalny artykuł o historii naprawdę zrobił na mnie wrażenie i na pewno będę wracał po więcej., To było bardzo dogłębny czytać o edukacji i na pewno podzielę się tym ze znajomymi., To fascynujący omówienie zdrowia naprawdę pomogło mi zrozumieć temat i zawsze polecam Twoją stronę., Twoja pasja attain nauki naprawdę przebija się przez ten post i na pewno podzielę się tym ze znajomymi..

Podobne wpisy

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin Co to jest Urząd Miasta Szczecin? Urząd Miasta Szczecin to instytucja, która zajmuje się zarządzaniem miastem Szczecin. Jest to

1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.