czasowniki modalne j niemiecki

Znaleziony temat: czasowniki modalne j niemiecki

Czasowniki modalne w języku niemieckim – poradnik dla uczących się

Czasowniki modalne to grupa czasowników, która pełni bardzo ważną rolę w języku niemieckim. Są one niezbędne do wyrażania różnych form życzeń, sugestii, rad czy nakazów. Warto więc poznać ich odmianę oraz zastosowanie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat czasowników modalnych w języku niemieckim.

Odmiana czasowników modalnych

Czasowniki modalne w języku niemieckim to: können (móc, umieć), dürfen (móc, mieć pozwolenie), müssen (musieć), sollen (powinien), wollen (chcieć) oraz mögen (lubić). Ich odmiana jest dość prosta, ponieważ nie zmieniają się one w zależności od osoby, czasu ani trybu. Przykładowo, czasownik „können” brzmi tak samo w 1. osobie liczby pojedynczej (ich kann), jak i w 3. osobie liczby mnogiej (sie können).

Zastosowanie czasowników modalnych

Czasowniki modalne w języku niemieckim pełnią wiele różnych funkcji. Przede wszystkim, służą do wyrażania życzeń, sugestii, rad czy nakazów. Przykładowo, czasownik „sollen” oznacza, że coś jest zalecane lub nakazane. Natomiast czasownik „wollen” wyraża chęć lub pragnienie.

Czasowniki modalne w języku niemieckim są również niezbędne w tworzeniu trybu warunkowego oraz trybu koniunkturalnego. W przypadku trybu warunkowego, czasowniki modalne występują wraz z czasownikiem w formie bezokolicznika. Przykładowo, zdanie „Ich würde gerne ins Kino gehen” oznacza „Chciałbym pójść do kina”. Natomiast w trybie koniunkturalnym, czasowniki modalne występują wraz z czasownikiem w formie czasu przeszłego. Przykładowo, zdanie „Wenn ich Zeit gehabt hätte, hätte ich dich besucht” oznacza „Gdybym miał czas, odwiedziłbym cię”.

Podsumowanie

Czasowniki modalne w języku niemieckim są bardzo ważne dla osób uczących się tego języka. Ich odmiana jest dość prosta, a zastosowanie bardzo szerokie. Warto więc poświęcić trochę czasu na ich naukę i praktykę, aby swobodnie posługiwać się nimi w codziennej komunikacji.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: czasowniki modalne j niemiecki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin Co to jest Urząd Miasta Szczecin? Urząd Miasta Szczecin to instytucja, która zajmuje się zarządzaniem miastem Szczecin. Jest to

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.