bezokolicznik bez zu

Znaleziony temat: bezokolicznik bez zu

Odmiana niemieckiego bez zu – poradnik dla uczniów

Niemiecki to język, który w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób decyduje się na naukę tego języka w szkole lub na kursach językowych. Jednym z trudniejszych zagadnień w niemieckim jest odmiana czasowników. W tym artykule skupimy się na bezokoliczniku bez zu, który jest jednym z najczęściej używanych w języku niemieckim.

Bezokolicznik bez zu to forma czasownika, która występuje w niemieckim w wielu sytuacjach. Najczęściej używamy go w czasie przeszłym, np. „Ich habe vergessen, das Fenster zu schließen” (Zapomniałem zamknąć okno). Bezokolicznik bez zu występuje również w czasie teraźniejszym, np. „Ich versuche, pünktlich zu sein” (Staram się być punktualnym).

Odmiana bezokolicznika bez zu jest stosunkowo prosta. Wszystkie osoby odmieniają się tak samo, bez względu na rodzaj, liczbę czy osobę. Przykłady:

– arbeiten (pracować)
ich arbeite
du arbeitest
er/sie/es arbeitet
wir arbeiten
ihr arbeitet
sie arbeiten

– spielen (grać)
ich spiele
du spielst
er/sie/es spielt
wir spielen
ihr spielt
sie spielen

– lernen (uczyć się)
ich lerne
du lernst
er/sie/es lernt
wir lernen
ihr lernt
sie lernen

Jak widać, odmiana bezokolicznika bez zu jest bardzo prosta i nie powinna stanowić większego problemu dla uczniów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie czasowniki mogą być użyte w tej formie. Niektóre wymagają użycia przyimka, np. „Ich habe Lust auf ein Eis” (Mam ochotę na lody).

Podsumowując, odmiana bezokolicznika bez zu jest stosunkowo prosta i nie powinna stanowić większego problemu dla uczniów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie czasowniki mogą być użyte w tej formie. Przy odrobinie praktyki i systematycznej nauki niemieckiego, bezokolicznik bez zu nie będzie już dla nas tajemnicą.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: bezokolicznik bez zu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin

Twój Przewodnik po Urzędzie Miasta Szczecin Co to jest Urząd Miasta Szczecin? Urząd Miasta Szczecin to instytucja, która zajmuje się zarządzaniem miastem Szczecin. Jest to

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.